SAMSUN İL MEM ARGE

OKULUM SAHNEDE

Sahne üzerinde icra edilen gösteriler hem programını hazırlayan danışman öğretmen hem de bu etkinliklere katılan öğrenciler için oldukça özel ve değerlidir. Bu konudaki tecrübelerden edindiğimiz neticeler göstermektedir ki öğretmenlerimiz, ders dışı etkinlik başlığı altında gerçekleştirilen bu çalışmaları tam bir adanmışlıkla yürütmekte, başarılı bir temsil için tüm imkânlarını kullanmaktadır. Öğrenciler ise söz konusu faaliyetlere herhangi bir teşvik olmaksızın kendi motivasyonlarıyla gönüllü olarak katılmaktadırlar. Böylesine bir potansiyeli çok daha güçlü bir sinerjiyle festival havası içinde gerçekleştirilecek bir organizasyona dönüştürmek eğitsel anlamda akıllıca bir eylem planıdır. Proje kapsamına dahil edilen ilçelerde yürütülecek çalışmalar önce ilçe bünyesinde sahnelenecek ardından bu icralar neticesi öne çıkan tiyatro, şiir dinletisi, müzikal dinleti gibi temsiller il düzeyinde final organizasyonuyla bir ya da birden fazla salonda " Okulum Sahnede " başlığı altında sahnelenecektir. Final organizasyonunda kullanılan salonların fuaye alanında ya da müstakil salonlarda; resim, geleneksel sanatlar ve plastik sanatlar dallarında sergiler açılacak öğrenci çalışmaları tematik bütünlük içinde değerlendirilerek ayrı ayrı ya da karma sergilerle izleyicilerin ilgisine sunulacaktır.
OKULUM SAHNEDE

OKULUM SAHNEDE

Sahne üzerinde icra edilen gösteriler hem programını hazırlayan danışman öğretmen hem de bu etkinliklere katılan öğrenciler için oldukça özel ve değerlidir. Bu konudaki tecrübelerden edindiğimiz neticeler göstermektedir ki öğretmenlerimiz, ders dışı etkinlik başlığı altında gerçekleştirilen bu çalışmaları tam bir adanmışlıkla yürütmekte, başarılı bir temsil için tüm imkânlarını kullanmaktadır. Öğrenciler ise söz konusu faaliyetlere herhangi bir teşvik olmaksızın kendi motivasyonlarıyla gönüllü olarak katılmaktadırlar.

Böylesine bir potansiyeli çok daha güçlü bir sinerjiyle festival havası içinde gerçekleştirilecek bir organizasyona dönüştürmek eğitsel anlamda akıllıca bir eylem planıdır. Proje kapsamına dahil edilen ilçelerde yürütülecek çalışmalar önce ilçe bünyesinde sahnelenecek ardından bu icralar neticesi öne çıkan tiyatro, şiir dinletisi, müzikal dinleti gibi temsiller il düzeyinde final organizasyonuyla bir ya da birden fazla salonda " Okulum Sahnede " başlığı altında sahnelenecektir.

Final organizasyonunda kullanılan salonların fuaye alanında ya da müstakil salonlarda; resim, geleneksel sanatlar ve plastik sanatlar dallarında sergiler açılacak öğrenci çalışmaları tematik bütünlük içinde değerlendirilerek ayrı ayrı ya da karma sergilerle izleyicilerin ilgisine sunulacaktır.

Projenin Adı: OKULUM SAHNEDE

Projeyi Düzenleyen (kurum): Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Projeyi Düzenleyen Kurum Yetkilisi/görevi: Dr. Murat AĞAR - İl Milli Eğitim Müdürü

Projenin Konusu:

·         Şehrimiz genelinde  " egzersiz faaliyeti " başlığı altında veya fahri olarak düzenlenmekte olan tiyatro, şiir, müzik dinletisi, resim sergisi gibi etkinliklerin festival atmosferi içerisinde  bir araya getirilerek daha geniş izleyici kitlelerine taşındığı organizasyon oluşumudur.

Projenin Kapsamı: 

·         Müdürlüğümüze bağlı resmi ortaöğretim kurumları.

Projenin Amacı:

·         Yerel imkânlar çerçevesinde dar alanlara hitap eden başarılı sanatsal çalışmaların il düzeyinde tanınmasını ve bu anlamda özveriyle ortaya konulan eserlerin geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak. Okullar arasında sosyal iletişimi güçlendirerek kurumsal bağlar kurmak. Şehrimizin sahip olduğu sanatsal ve eğitsel potansiyeli kamuoyu nezdinde görünür kılmak. Eğitim kurumlarımızın halihazırda kendi iç dinamikleriyle  gönüllük ilkesiyle hazırladıkları etkinlikleri paylaşabilecekleri mecralar oluşturmak.

 

Projenin 2023/2024 Dönemi Genel Durumu:

İlçelere Göre Başvuru Sayısı

İlkadım 17 Etkinlik 

Atakum 3 Etkinlik

Canik 1 Etkinlik

Çarşamba 2 Etkinlik

Ladik 1 Etkinlik

Tekkeköy 3 Etkinlik 

Bafra 2 Etkinlik

Ondokuz Mayıs 2 Etkinlik

Salıpazarı 1 Etkinlik

Terme 1 Etkinlik

Alaçam 1 Etkinlik

Toplam 34 Etkinlik


Başvuru Alanları

13 Tiyatro

11 Müzikal Etkinlik

8 Görsel Sanatlar

2 Halk Oyunları

 

Katılımcı Sayıları

11 İlçe

38 Okul

410 Öğrenci

91 Öğretmen

 

Projenin Ana Faaliyetleri / Hedefi:

·         Öğrencilerimize tiyatro ve sahne sanatlarını tanıtmak

·         Sahne sanatları alanında ortaya konulan çalışmaları şenlik havası içinde izleyicilerle buluşturmak

·         Risk grubunda bulunan öğrencilerimizi sanatın sağaltıcı gücüyle sosyalleştirmek zararlı alışkanlıklardan uzaklaştırmak

·         Üst düzey yeteneğe sahip öğrencilere kariyer planlamalarında kılavuzluk etmek bu hususta rehber olabilecek uzmanlarla bir araya getirmek.

·         Milli Eğitim Temel Kanunu'nda ifadesini bulan İlgi, istidat ve kabiliyetlerini geliştirerek gerekli bilgi, beceri, davranışlar ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak suretiyle hayata hazırlamak ve onların, kendilerini mutlu kılacak ve toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmalarını sağlamak; Böylece bir yandan Türk vatandaşlarının ve Türk toplumunun refah ve mutluluğunu artırmak; öte yandan milli birlik ve bütünlük içinde iktisadi, sosyal ve kültürel kalkınmayı desteklemek ve hızlandırmak ve nihayet Türk Milletini çağdaş uygarlığın yapıcı, yaratıcı, seçkin bir ortağı yapmaktır.

·         Kurumlar arası iletişimi güçlendirmek

·         Okulum Sahnede'yi her yıl tekrar edilen bir sanat festivaline dönüştürmek

Projenin Başlama ve Bitiş Tarihleri: Ekim 2023-Haziran 2024

Ortak Kurum(lar) ın Adı ve Yetkilisi: 

  • Samsun Büyükşehir Belediyesi - Mustafa DEMİR

Proje Koordinatörü: Kenan ARSLAN - İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı

Proje Yürütme Kurulu:

  • Kenan ARSLAN - İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı
  • Fatih ÖĞÜT - İl MEM ARGE
  • Âdem APAYDIN - İl MEM ARGE
  • Kemal ERCAN - İl MEM ARGE
  • Esra ÖZTÜRK - İl MEM ARGE
  • Aslı CÜRE - İl MEM ARGE
  • Mustafa AKGÜN - İl MEM ARGE
  • Zehra AYDIN YARDIM - İl MEM ARGE

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat5 55019 SAMSUN - 03624358063

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.