SAMSUN İL MEM ARGE

OKUSAM

"Kitaplar, medeniyetin ortak mirasını nesilden nesile taşıyan köprülerdir.  Çocuklarımızın kendilerini ve içinde bulundukları toplumsal yapıyı layıkıyla tanımaları ve kavramaları için onlara destek olacak kaynak yine kitaplar olacaktır. Böylesine büyük önem taşıyan bir kıymet karşısında doğru adımları atmak elbette son derece önemlidir.  Öğrencilerimiz okudukça düşünce ve duygu dünyalarının sınırlarını genişleterek olaylara ve fikirlere karşı yeni bakış açıları elde edebileceklerdir. Kitabın çok katmanlı evreni, kendilerini yeterli ve doğru biçimde ifade edebilmeleri bakımından da benzersiz bir kılavuz niteliğindedir."
OKUSAM

"Kitaplar, medeniyetin ortak mirasını nesilden nesile taşıyan köprülerdir.  Çocuklarımızın kendilerini ve içinde bulundukları toplumsal yapıyı layıkıyla tanımaları ve kavramaları için onlara destek olacak kaynak yine kitaplar olacaktır. Böylesine büyük önem taşıyan bir kıymet karşısında doğru adımları atmak elbette son derece önemlidir.

 Öğrencilerimiz okudukça düşünce ve duygu dünyalarının sınırlarını genişleterek olaylara ve fikirlere karşı yeni bakış açıları elde edebileceklerdir. Kitabın çok katmanlı evreni, kendilerini yeterli ve doğru biçimde ifade edebilmeleri bakımından da benzersiz bir kılavuz niteliğindedir."

 

Projenin Adı: OKUSAM

Projeyi Düzenleyen Kurum: Samsun İl Millî Eğitim Müdürlüğü

Projeyi Düzenleyen Kurum Yetkilisi: Dr. Murat AĞAR

Projenin Konusu: Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 17 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi/özel ilkokulların 2,3,4. sınıfları, ortaokulların 5,6,7. sınıfları ile liselerin 9,10,11. sınıflarında öğrenim görmekte olan öğrencilerden oluşturulacak okuma kuşaklarında seçilen kitapların okunması ve kritiklerinin yapılması; elde edilen verilerin farklı bir ürüne dönüştürülmesi; bu ürünlerin okullarda ve projenin final etkinliği olarak planlanan kitap şenliğinde sunulması ayrıca kitap şenliğinde kitap okuma farkındalığı oluşturacak etkinlik ve aktivitelerin düzenlenmesi.

Projenin Kapsamı: OKUSAM Projesi Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki 17 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi/özel ilkokul, ortaokul ve liseleri kapsamaktadır. 

  1. Projenin Amacı : Samsun ilinde öğrenim gören ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinde kitap sevgisi ve okuma kültürü konusunda farkındalık yaratmak,
  2. Okumayı bir alışkanlık haline getirerek, öğrencilerin okuduğunu anlama, muhakeme etme, Türkçeyi kurallarına uygun kullanma yeteneklerini geliştirmek suretiyle sınav başarılarını artırmasına yardımcı olmak,
  3. Çocuklarımızı kitap ve yayın dünyasının zenginlikleriyle tanıştıracak yeni fırsatlarla buluşturmak,
  4. Öğrencilerimizin milli ve manevi değerlerimize yakın, Türkçemizin yüzyılları aşan söz varlığına ve ifade zenginliğine aşina bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunmak,

Okumayı salt boş zaman değerlendirme eylemi olmaktan çıkarıp, öğrencilerin okuma sonuçlarını ürüne dönüştürmelerini destekleyerek okumanın farklı boyutlarını görmelerini sağlamak.

Projenin Ana Faaliyetleri:

·OKUMA KUŞAKLARI: okuma kuşaklarının oluşturulması, okuma periyotlarının belirlenmesi, okumaların ve okuma kritiklerinin yapılması

·BAĞIMSIZ OKUMA SAATLERİ: farklı zaman ve mekanlarda okumalar yapılarak projenin görünürlüğünün ve kamuoyunda kitap okuma farkındalığının artırılması

·KİTAPTAN HAYATA: okuma sonuçlarının ürüne dönüştürülerek okullarda sunulması

·ÖZGÜN FİKİR DOSYASI: okumalar sonrası ortaya çıkan ürünlerin dosyalanması ve OMGEP sisteminde ilgili alana yüklenmesi

·KİTAP ŞENLİĞİ: okulların ortaya koyduğu ürünlerin sergilenmesi, kitaba ve okumaya dair panel ve forumların gerçekleştirilmesi, okuma ve kitap temalı oyun ve aktivitelerin yapılması, okur-yazar buluşmaları düzenlenmesi; kitap değişim stantları oluşturulması, yayınevleri/kitapevleri katılımıyla kitap stantlarının oluşturulması, ödül töreni.

Proje Geçerlilik Tarihi: Eylül 2023 - Haziran 2024

Proje Yürütme Kurulu:

Kenan ARSLAN             İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı

Fatih ÖĞÜT                             İl MEM ARGE

Zehra AYDIN YARDIM              İl MEM ARGE

Adem APAYDIN                        İl MEM ARGE

Kemal ERCAN                          İl MEM ARGE

Kürşat COŞKUN                        İl MEM ARGE

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat5 55019 SAMSUN - 03624358063

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.