SAMSUN İL MEM ARGE

ÖĞRETMEN ÇANTAM

Öğretmenlerimizin sınıf içerisinde, dışında kullandığı, standart ve temel materyal, belge, dökümanları daha kısa zamanda hazırlayıp temin edebilecekleri bu sayede sınıf içerisinde, dışarısında öğrencilere daha fazla vakit ayırabilecekleri ortamı oluşturmayı hedefleyen öğretmen çantam projesi faaliyete geçirilmiştir.
ÖĞRETMEN ÇANTAM

 

ÖĞRETMEN ÇANTAM

Öğretmenlerimizin sınıf içerisinde, dışında kullandığı, standart ve temel materyal, belge, dökümanları daha kısa zamanda hazırlayıp temin edebilecekleri bu sayede sınıf içerisinde, dışarısında öğrencilere daha fazla vakit ayırabilecekleri ortamı oluşturmayı hedefleyen öğretmen çantam projesi faaliyete geçirilmiştir.

Projenin Adı: Öğretmen Çantam

Projeyi Düzenleyen (kurum): Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Projeyi Düzenleyen Kurum Yetkilisi/görevi: Dr. Murat AĞAR - İl Milli Eğitim Müdürü

Projenin Konusu:

·         Eğitim öğretim sürecinde, okul öncesi ve ilkokul öğretmenleri tarafından yürütülen, zaman ve emek kaybına yol açan ancak mevzuat gereği yerine getirilmesi de gerekli olan prosedürleri ve evrak yükümlülüklerini otomasyon yöntemleri ile çözmek, öğretmenlerimizin iş yükünü azaltmak

·         Eğitim öğretim süreçlerinde, ihtiyaç duyabilecekleri her türlü eğitsel enstrümanı planlı ve düzenli bir şekilde öğretmenlerin kullanımına sunmak

Projenin Kapsamı: 

·         Müdürlüğümüze bağlı tüm Okulöncesi kurumları ve Tüm İlkokullar

Projenin Amacı:

·         Okulöncesi ve sınıf öğretmenlerine eğitim öğretim sürecinde, her zaman kolaylıkla ulaşıp sınırsız şekilde kullanabilecekleri çevrimiçi bir portal ile evrak, materyal, rehberlik, kriz yönetimi, psikososyal ve rehberlik konularında gerekli desteği sağlamak

Projenin Ana Faaliyetleri / Hedefi:

İhtiyaç Analizi

Müdürlüğümüze bağlı merkez ilçeler, diğer ilçeler ve Birleştirilmiş Sınıflı İlkokullarda görev yapan sınıf öğretmenleri ile İl Milli Eğitim Müdürünün başkanlığında yapılacak toplantılar ile öğretmen ihtiyaçları belirlenecektir.

ÖĞRETMEN ÇANTAM ÇEVRİM İÇİ PLATFORMUNUN OLUŞTURULMASI

Projemiz, Müdürlüğümüze bağlı tüm okulöncesi ve ilkokul öğretmenlerine yönelik olup İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonuyla çevrim içi olarak yürütülecektir. Bu kapsamda ihtiyaç analizinden çıkan sonuçlar doğrultusunda

·         Evrak Sihirbazı

·         Ders Materyalleri

·         Yarışmalar Projeler

·         Özel Eğitim ve Rehberlik

·         Teknik Köşe

·         Sivil Savunma/İş güvenliği/İlkyardım

gibi 6 adet ana başlık barındıran çevrimiçi bir platform oluşturulacaktır. Oluşturulan platform için tüm sınıf öğretmenleri için özel oluşturulan şifreler dağıtılacaktır. Şifre ile giriş yapan öğretmenlerimiz öğrenci listesini oluşturduktan ve belirli seçenekleri işaretledikten sonra eğitim öğretim sürecinde gerekli olan bütün rutin evraklar raporlanacaktır. 

Sınıf defteri ve kazanım tablosu doğrultusunda derslerde kullanılabilecek tüm içerikler başta EBA portalı olmak üzere çeşitli kaynaklarla zenginleştirilecektir.

Öğrenci ve öğretmenlerimizin ulusal düzeyde katılabilecekleri her türlü yarışma, etkinlik projeleri hakkında duyurular etkileşimli başvuru kılavuzları ve örnek çalışmalar sistemde yer alacaktır.

Özel eğitim ve rehberlik kategorisinde; kaynaştırma öğrencilerine, özel gereksinimli veya dezavantajlı öğrencilere, birleştirilmiş sınıf öğrencilerine özel eğitim öğretim materyalleri planlar ve rehberlik ihtiyaçlarına yönelik materyaller bulunacaktır.

Teknik Köşe bölümünde "Nasıl yapılır?" başlığı ile öğretmenlerimizin ihtiyaç duyduğu tüm teknolojik argümanların kullanımı ile ilgili püf noktaları ve ergonomik çözümler yer alacaktır.

Sivil Savunma/İş Güvenliği/ İlkyardım bölümünde doğal afetlere hazırlık sınıfta iş güvenliği gibi konularda öğretmen ihtiyaçlarını karşılayacak argümanlar bulunacaktır.

İlkyardım konusunda öğretmenlerin, öğrencilerin başına gelebilecek kaza ve sağlık sorunları karşısında ilk müdahaleyi yapıp önlemlerini alabileceği ilk yardım konuları ile ilgili materyaller bulunacaktır.

Proje uygulama sürecinde, başlıklar altına, öğretmenlerimizin düşüncelerini aktaracağı ziyaretçi görüşleri doğrultusunda, gerek duyulan bölümler eklenecektir.

Projenin Başlama ve Bitiş Tarihleri: Eylül 2023-Ağustos 2024

Ortak Kurum(lar) ın Adı ve Yetkilisi: 

  • Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşları

Proje Koordinatörü: Kenan ARSLAN - İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı

Proje Yürütme Kurulu:

  • Kenan ARSLAN - İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı
  • Kemal ERCAN - İl MEM ARGE
  • Kürşat COŞKUN - İl MEM ARGE
  • Fatih ÖĞÜT - İl MEM ARGE
  • İsmail FİL - İl MEM ARGE

Öğretmen Çantam Web Sitesi

Öğretmen Çantam İş Takvimi

Öğretmen Çantam İçerik Ekleme Klavuzu

Öğretmen Çantam Tanıtım Sunusu

 

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat5 55019 SAMSUN - 03624358063

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.